Historie a současnost

Jakože vyloženě Doctor Who akce? To tu ještě nebylo!

Nápad na WHOCON vznikl v hlavě úřadujícího prezidenta akce (i organizace Doctor Who Fanclub ČR, z. s., která ji zaštiťuje). 23. dubna 2013, na 2. srazu brněnských whovianů (jak jsou fanoušci seriálu Doctor Who obecně označováni), se o svou myšlenku podělil s Františkem Menšíkem a Anežkou Michnovou, kteří byli základem spolku, který i dnes WHOCON zaštiťuje.

První WHOCON byl uskutečněn v době oslav 50. výročí seriálu. Akce se konala v brněnském hotelu Slovan s tím, že ubytování bylo zajištěno v sokolovně na Kounicově ulici. Odhadovaný počet účastníků (100) akce překonala šestinásobně. Bylo tedy zřejmé, že pokud má WHOCON pokračovat, musí si najít větší prostory.

Druhý ročník však nepřinesl jen nové prostory na gymnáziu na třídě Kapitána Jaroše, ale i programové změny, přibyly dvě programové linie, SHERLOCON zaměřený na britského detektiva Sherlocka Holmese a SILLYCON, oslava 40. výročí komediální skupiny Monty Python.

Poté se organizátoři odvážili k šílenému kroku, a tak třetí ročník přinesl prvního zahraničního hosta – Petera Purvese, který byl společníkem samotného 1. Doktora. Zároveň se rozhodli oslavit jubileum filmu Návrat do budoucnosti, a to promítáním všech tří dílů v brněnském kině Scala.

Čtvrtý ročník byl tak ve znamení regenerace. Zahraniční host byla výrazná časová, finanční i duševní investice, proto se WHOCON 2016 rozhodl zaměřit především na upevnění a doladění klasických součástí akce. Přesto i zde bylo možné nalézt novinky, a to v podobě nových hostů a spolupráce s hernou Skillzone.

V těchto spolupracích se pokračovalo také v roce 2017 na jubilejním pátém ročníku. Subtilnější, avšak návštěvníky vítanou změnou, byly doprovodné předměty k akci – plastové vratné kelímky na nápoje a informační brožury poskytující rozšířené informace o conu byly brzy vyprodány. Z programového hlediska bylo největší zajímavostí rozšíření sobotního večerního programu do brněnské hvězdárny, kam byli pozváni odborníci v poli astrofyziky.

Co přinese šestý ročník je ve hvězdách a hlavách organizačního týmu. Informace však budeme postupně odhalovat, a to zde, na našich stránkách, a samozřejmě se náležitě pochlubíme také na Facebooku.