PLA.NET BRNO 2018

#milujemehvezdarnu

pla.net

I letos nabízíme doplňkový program ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno. Zahrnuje dvě promítání – jedno 2D a jedno 3D – a populárněvědnou přednášku. Koupit si vstup mimo VIP balíčky bude brzy možné pod odkazem naspodu této stránky. 

EXPLORE: Klíč k cestě na Mars 3D

Od počátku lidstva vzhlížíme ke hvězdám a sníme o tom, že se jich jednou skutečně dotkneme. A pokud máme žít déle než naše planeta Země, budeme tento sen dokonce nuceni uskutečnit.

Představení EXPLORE: Klíč k cestě na Mars 3D je věnované té nejpodivuhodnější výpravě, na kterou se lidé v současnosti připravují – cestě na Mars. Proč vlastně máme takové touhy? Co nás nutí hazardovat? Co všechno nám prolétne hlavou při tak bezprostřední návštěvě cizího světa?

Dvacáté století vzalo Marsu kanály i Marťany, do říše mýtů odkázalo také představy o rostlinách na jeho povrchu. I tak ale zůstává velkou výzvou – po Měsíci jediným, rozumně dostupným tělesem ve Sluneční soustavě, kam se lidé snad již brzy vydají.

Vydejte se na cestu historií poznávání Sluneční soustavy. Od prvních astrologických představ, po řešení pohybu planet i jakýchkoli jiných těles – například meziplanetárních sond. Nikoli dokonalé kružnice, ale ladné elipsy jsou klíčem k pohybu vesmírným prostorem v mocném gravitačním poli Slunce. Ale jak s jejich pomocí doletět až na Mars?

Zrození a smrt vesmírů

Je náš vesmír jediným existujícím z možných světů, anebo je součástí obsáhlejšího celku – multiversa neboli mnohovesmíru? Moderní fyzika nabízí několik možných odpovědí. Teorie věčné inflace připouští existenci mnoha různých vesmírů neustále se rodících se z kvantové pěny, které mohou být vybaveny odlišnými fyzikálními zákony. Některé z nich žijí pouze krátce, jiné naopak poskytují dostatek času k vývoji galaxii, hvězd, planet i života. Vícedimenzionální bránové kosmologie popisují náš vesmír jako čtyřdimensionální membránu plovoucí spolu s mnoho dalšími vesmíry jedenáctidimenzionálním hyperprostorem. Mnohasvětová interpretace kvantové mechaniky jde však ještě dále a disponuje universem s nekonečným počtem světů, protože připisuje každé možné historii událostí vlastní vesmír. Samotná myšlenka mnoha světů nicméně není novinou moderní teoretické fyziky a kosmologie, její původ je mnohem starší. Multiversum bylo neoddělitelnou součástí mnoho předvědeckých mytologických kosmologických systémů, obzvláště z hinduistické a buddhistické kulturní oblasti.

Přednášet bude RNDr. Pavel Bakala, Ph.D.

 

Tajemství neviditelných světů

Víme, jak vypadá svět kolem nás? Na první pohled ano. Nebo si to alespoň myslíme. Vesmír je ale mnohem podivuhodnější…

Představme si proto, že alespoň na jeden den uvidíme vše, co je příliš pomalé, malé, nebo prostě neviditelné. Představení Tajemství neviditelných světů nás s pomocí nejmodernějších technologií zavede do na první pohled skrytého, ale fascinujícího světa kolem nás. Unikátní animace a vizualizace, které využívají záběry z elektronových mikroskopů, vysokorychlostních kamer i časosběrných záběrů, nám v jedinečných detailech představí titěrné živé organismy, nanotechnologie budoucnosti i svět za zdmi obyčejného domu. 

Pořad Tajemství neviditelných světů podpořila společnost FEI, brněnský výrobce elektronových mikroskopů, produkovala National Geographic. České znění namluvil Ondřej Vetchý. Součástí představení je prohlídka hvězdné oblohy – ukázka několika jasných hvězd, nejnápadnějších souhvězdí a některých objektů vzdáleného vesmíru.